Ucisk na korzenie nerwowe a operacja

Pytanie:
Dzień dobry!
Wynik prześwietlenia brzmi: Przestrzeń L3-L4 bez zmian patologicznych. Cechy prawostronnej przepukliny j.m. na poziomie L4-L5 z uciskiem na korzenie nerwowe. Cechy centralnej p.j.m. na poziomie L5-S1 bez cech ucisku na worek oponowy i korzenie nerwowe.
W związku z powyższym pragnę zapytać: Czy na tej podstawie istnieją przesłanki do leczenia operacyjnego? Jakie rokowania niesie zabieg operacyjny? Czy można poddać się nastawianiu kręgosłupa – czy jest to bezpieczne? Czy możliwe jest cofnięcie stanu obecnego poprzez rehabilitację?
Z poważaniem.

Odpowiedź:
Wskazania do leczenia operacyjnego dyskopatii ustala się przede wszystkim na podstawie badania klinicznego oraz wywiadu. Istotnymi elementami branymi pod uwagę w badaniu klinicznym są: osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, zniesienie/osłabienie odruchów, nasilenie i topografia dolegliwości bólowych. Oczywiście w podejmowaniu decyzji pomocny jest obraz NMR.
Bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego jest wystąpienie niedowładów lub porażeń oraz zaburzeń w oddawaniu moczu. W tych przypadkach odwlekanie leczenia operacyjnego grozi utrwaleniem obecnych zaburzeń. Każdą decyzję odnośnie leczenia operacyjnego należy podejmować bardzo indywidualnie, biorąc pod uwagę odchylenia w badaniu klinicznym, długość trwania objawów, stopień ich nasilenia, skuteczność lub brak skuteczności zastosowanej rehabilitacji.
Bardzo istotny jest również ogólny stan chorego, obecność ewentualnych obciążeń internistycznych, stan wydolności krążeniowo-oddechowej. Nie wiem, jakiego rodzaju zabiegi ma Pan na myśli pisząc o nastawianiu kręgosłupa, ale w sytuacji opisywanych w NMR przepuklin na jednym poziomie z uciskiem na korzenie nerwowe, na innym bez ucisku na worek oponowy czy korzenie nerwowe nie polecam wykonywania jakichkolwiek rękoczynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>