Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1

Pytanie:
Dzień dobry!
Dziękuję za odpowiedź. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie – czy przy moim schorzeniu (zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1, tzw. dyskopatia) jazda na nartach jest sportem niewskazanym czy raczej nie niesie za sobą poważnych konsekwencji dla kręgosłupa? Zaznaczam, że jeżdżę spokojnie „bez szaleństw”.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedź:
Wielokrotnie wykonywane ruchy skrętne w trakcie jazdy na nartach nie są niestety tym, o czym marzy kręgosłup. Na pewno w okresie zaostrzeń dolegliwości bólowych wyjazd na narty może tylko pogorszyć sytuację i wówczas zdecydowanie polecam odmówienie sobie tej przyjemności. Sama aktywność związana z narciarstwem to bardzo wiele korzyści dla całego organizmu. Poza tym doskonale wiem, jaka to może być frajda i znakomity relaks. Warto natomiast przygotować się do takiego wyjazdu i odpowiednio wzmocnić mięśnie. Rano przed wyjściem na stok polecam rozgrzewkę i dawkę ćwiczeń rozciągających. W przypadku opisywanych przez Panią problemów warto byłoby zastanowić się nad zakładaniem na narty lędźwiowego pasa stabilizującego. Sama dyskopatia ma różne stopnie zaawansowania i dlatego bardziej szczegółowa konsultacja z możliwością badania klinicznego i obejrzenia wyników badań dodatkowych byłaby w tym wypadku wskazana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>